העלויות הכרוכות בטיול אחרי צבא

מאמר מערכת

«
 1 
»
ישראלים רבים מנצלים את התקופה שלאחר השחרור משירות צבאי, תקופה שמתאפיינת בתחושת חופש רבה (אין לימודים, אין מחויבויות, ורובנו יכולים להרשות לעצמינו שלא לרוץ ישר לתוך מסגרת חדשה של לימודים או עבודה), לטיול ארוך בחו"ל (טיול תרמילאים). הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל מספרת על מעל 200,000 ישראלים שיצאו לחו"ל בשנת 2011 לטיול של בין שלושה חודשים לשנה. 

היעדים החביבים על הישראלים הם יבשת אמריקה (ובעיקר דרום אמריקה), אוסטרליה, איזור הודו והמזרח הרחוק, ועוד אזורים שבהם עלויות המחייה לא מרקיעות שחקים ואפשר להסתדר עם תרמיל ושק שינה.

מרבית הטיילים הישראליים משתמשים בכספי חסכונות שצברו טרם הטיול, חלק מהכסף מומר מראש למט"ח הרלוונטי ונלקח כמזומן. אמנם, המחייה במהלך הטיול אינה בהכרח יקרה (כמובן שגובה הוצאות המחייה נקבע על פי סגנון החיים שייבחר במהלך הטיול), ובכל זאת עבור רוב המטיילים מדובר בתקופה ארוכה של בילויים והוצאות אשר במהלכה לא עובדים ולפיכך אין הכנסות. אם כן, כמה כסף צריך להכין מראש על מנת לצאת לטיול של אחרי צבא?

יעדי טיול התרמילאים המועדפים על הישראלים הם, כפי שהוזכר למעלה, המזרח הרחוק, מרכז ודרום אמריקה, ויבשת אוסטרליה. מבין יעדים אלה, טיול במזרח הרחוק נחשב לזול ביותר. 

טיול בדרום אמריקה
הטיול בחלקה הדרומי של יבשת אמריקה (במדינות כמו פרו, אקוודור, בוליביה, ברזיל, ארגנטינה, ואחרות) הוא מרהיב, ומציע אינספור אפשרויות ומסלולים, היכרויות עם מאות תרמילאים מכל העולם, ואפילו את האפשרות למצוא עבודות מזדמנות בחלק מן המקומות, מה שבדרך כלל מאפשר להאריך את הטיול. 

עם זאת, יוקר המחיה בארצות דרום אמריקה עלה מאוד בשנים האחרונות, עובדה שהשפיעה על מספר הטיילים הבוחרים דווקא את ארצות דרום אמריקה כיעד שלהם לטיול הגדול. 
יוקר המחיה שונה בין מדינה למדינה, והזולות מבין המדינות (כמו בוליביה, פרו, ואחרות) מאזנות את ההוצאה הגדלה במדינות דרום אמריקה היקרות (כמו ארגנטינה וברזיל). מי שנוסע לטיול בדרום אמריקה בתקופת הקרנבל בברזיל ייקר משמעותית את השהות במדינה זו - וגם ירוויח חוויה צבעונית שאין כמותה בכל העולם...

עלות הטיול בדרום אמריקה משתנה על פי מספר הטיסות ויוקר המחיה הנבחר במהלך השהות בחו"ל (בחירת מקום הלינה, ההוצאות על מזון, וכדומה), ונעה בדרך כלל בין 30,000 ל - 50,000 ש"ח לחצי שנה למטייל בודד.

טיול במזרח הרחוק
הודו, וייטנאם, תאילנד, נפאל, ומדינות אקזוטיות אחרות, מציעות חווית טיול תרמילאים נפלאה, אינספור טרקים ומסעות בנופים פראיים, שווקים צבעוניים, שינוי אווירה והמון, המון טיילים צעירים מכל העולם. הטיול במזרח הרחוק נחשב "פראי" יותר, בטוח פחות, והוא גם זול יותר. 

גם טיול במזרח הרחוק יכול להיות יקר פחות או יותר, כאן תשפיע על המחיר בעיקר כמות הטיסות הפנים יבשתיות. במזרח הרחוק ניראה שקשה יותר לממן חלק מן הטיול בעבודה מקומית (לעומת אוסטרליה, שם מקובל לעשות "חניות ביניים" של מספר שבועות עד מספר חודשים ולעבוד בעבודות מקומיות, ודרום אמריקה, גם שם ישנן אפשרויות לעבודה מקומית, אם כי נדיר יותר למצוא עבודה כזו). 

עם זאת, במחיר של כעשרה שקלים ללינה וכחמישה שקלים לארוחה טובה ביום, לא בטוח שתצטרכו להסתייע בעבודות מזדמנות - עלות ממוצעת לטיול של כשישה חודשים במדינות כמו הודו, נפאל ותאילנד היא בין 20,000 ל 30,000 ש"ח. ביקור במדינות מעט יקרות יותר במזרח הרחוק, כמו לאוס, וויטנאם ואחרות, עשוי להעלות את העלות הכללית בעד 15,000 ש"ח נוספים בממוצע.

טיול באוסטרליה וניו זילנד
אוסטרליה, היבשת הנמצאת "בצד השני של העולם", מציעה טיול תרמילאים שונה מהאפשרויות שהעלינו עד כה - באוסטרליה מערכת בריאות מפותחת, אפשרויות לטיול קרוואנים ברחבי היבשת (ולא רק טיול תרמילים), ניתן לטייל בנוחות רבה, וכאמור, מקובל ונוח לבחור חניות במהלך הטיול ולעבוד בעסקים מקומיים (למשל בחוות חקלאיות, במוטלים ואכסניות, ועוד). 

הטיסות לאוסטרליה יקרות יחסית אך ניתן להסתדר גם ללא טיסות פנים יבשתיות במהלך הטיול (אלא אם הטיול יכלול גם שהות באי השכן, ניו זילנד). 
יוקר המחיה באוסטרליה דומה לזה בארץ - זו ארץ יקרה ביחס לאפשרויות לטיול תרמילאים. כחצי שנה באוסטרליה תעלה בממוצע 60,000 ש"ח, המחירים לא כוללים טיסות או תשלום על אטרקציות שמייקרות משמעותית את הטיול.
Share |
אודות | תנאי שימוש | הצהרת פרטיות | תוכנית שותפים |   כל הזכויות שמורות © Shutaf.com  
עיצוב אתרים, הקמת אתרים, בניית אתרים, מסחר אלקטרוני, סליקה, סליקת כרטיסי אשראי
 
;