מדריך לשוכר דירה

מאמר מערכת

כמעט לכל אחד מזדמן לגור בתקופה כלשהי במהלך חייו בדירה שכורה. בדרך כלל שוכרי דירות הם צעירים יחסית, עדיין אינם בעלי משפחה, פעמים רבות מדובר בסטודנטים. 
מכיוון שדירות מגורים מתאימות בדרך כלל ליותר מדייר בודד ומכיוון שעלות שכר דירה היא הוצאה נכבדת עבור רובם המוחלט של שוכרי הדירות הצעירים, רבים בוחרים לשכור דירה יחד עם שותפים. 
שותפים כאלה עשויים להיות חברים שהכרנו עוד קודם או מי שחברנו אליהם במיוחד לצורך מציאת פתרון דיור (למשל מבין מי שלומדים איתנו באותו מוסד). לעיתים אנחנו הם אלו שמצטרפים כשותפים לדירה שכורה אותה נחלוק עם מי שכבר גרים בה.

שכירת דירה היא תהליך העשוי להיות מלווה במתחים. מציאת דירה מתאימה, במיוחד כזו שצריך לחלוק אותה עם שותפים שקל להסתדר איתם, היא אתגר אשר למידת הצלחתנו בו עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על איכות חיינו לאורך התקופה בה נגור בדירה. 
לפניכם מספר עצות, טיפים והארות שאספנו עבורכם ממי שכבר הזדמן להם לגור במספר דירות שכורות.

הכירו את ההיצע וחפשו בנחת

ראשית כשעוסקים במציאת דירה, חשוב לדעת ולהבין מה הגיוני לצפות לו.
הדרך הטובה ביותר לקבל תמונה מציאותית אודות ההיצע היא פשוט להתחיל בחיפוש מוקדם כך שנוכל להתקדם בנחת, לבקר בכמה דירות, לדבר עם כמה בעלי בתים, לגשש ולפגוש שותפים פוטנציאליים.
אם לא נהיה לחוצים להסדיר את עניין הדיור נגדיל את הסיכוי למצוא דירה טובה במיוחד, כזו שתעניק איכות חיים מקסימאלית במחיר משתלם. רוצוי שכבר בתחילת החיפוש נקבע את האזורים הגיאוגרפים שמתאימים לצרכים שלנו וננסה ללמוד האם יש הבדל מחירים בין אזור לאזור ומדוע זה המצב, אולי במקרה אחד האזורים הוא זול, החסרונות שלו לא רלוונטים עבורנו והוא מתאים בדיוק למה שאנחנו מחפשים.

 

דעו את כוחכם 

לכאורה לבעלי הבית יש עדיפות על השוכרים, במיוחד באזורים בהם הביקוש לדירות גדול (תל אביב, מן הסתם, בראשם). דווקא מסיבה זו חשוב שתדעו מה יש לכם להציע למשכיר, כך תציבו את עצמכם בעמדה שתאפשר התמקחות על גובה שכר הדירה ותנאים שונים בחוזה. 

הפחד הגדול של מי שמשכירים דירות הוא מדיירים שלא ישלמו כפי שסוכם (לא בזמן, סכומים חסרים וכו'), מדיירים שיסבו נזק לדירה ומדיירים שלא יפנו את הדירה בתום תקופת חוזה השכירות. אם תרשימו את בעלי הבית כטיפוסים אמינים, אחראיים וכמי שיעמדו בהתחייבויותיהם תוכלו להשיג מהם יותר, כולל הפחתה בגובה דמי השכירות. מומלץ להציג מסמכים כמו משכורות אחרונות, מכתבי המלצה ממעסיקים, בעלות על רכוש, ותעודות שמראות על רצינות ועל היכולת לעמוד במסגרות כמו תעודת שחרור מהצבא או תואר אקדמי.

 

הבינו את חוזה השכירות

חוזי שכירות נוטים להיות סטנדרטיים למדי אבל לעולם אל תוותרו על קריאת מעמיקה של החוזה עליו אתם עומדים לחתום. חשוב שתבינו לא רק למה אתם מתחייבים אלא גם למה מתחייב בעל הבית.
כך למשל בעניין ביטוח הדירה, בדרך כלל בעל הבית אחראי לביטוח המבנה ואילו אתם יכולים לבחור להוסיף ביטוח תכולת דירה. אל תסתפקו בהנחה שזה המצב, אולי בעל הבית דאג גם לביטוח תכולה (במיוחד יכול לקרות כאשר שוכרים דירה מרוהטת) או לחלופין, אולי מטיל חוזה השכירות את החובה לדאוג לביטוח מבנה עליכם, במצב בו גילת דבר מה לא הוגן, רצוי לפחות לנסות לשאול את בעל הדירה על העניין, רבים מבעלי הדירות משתמשים בחוזים גנרים שמסתובבים ברשת ויתכן שלא יפריע להם כלל לשנות את החוזה על פי בקשתכם.

 

לא כל חבר הוא שותף טוב ולא כל שותף טוב הוא חבר

טעות נפוצה בקרב מי ששוכרים דירה עם שותפים היא בלבול בין שותפים לדירה וחברים. מה שחשוב במיוחד אצל שותפים לדירה הוא שיהיו מתחשבים, אחראיים ויידעו לכבד גבולות. אצל חברים חשוב שנהיה "באותו ראש" שתהיה לנו שפה משותפת ונהנה לבלות זמן יחד. כמובן שיכול להיות חבר שיהיה גם שותף אידיאלי, או שותף שיהפוך גם לחבר קרוב, אבל זה לגמרי לא הכרחי. 

Share |
אודות | תנאי שימוש | הצהרת פרטיות | תוכנית שותפים |   כל הזכויות שמורות © Shutaf.com  
עיצוב אתרים, הקמת אתרים, בניית אתרים, מסחר אלקטרוני, סליקה, סליקת כרטיסי אשראי
 
;